Gdzie stosowane są przenośne detektory i mierniki gazów?

Przenośne urządzenia wykrywające szkodliwe substancje gazowe znacznie podnoszą bezpieczeństwo ich użytkowników. W jakich branżach oraz sytuacjach przenośne detektory gazu sprawdzają się najlepiej?

Ograniczone, zamknięte przestrzenie

Pierwszym obszarem, gdzie przenośne detektory gazu są wykorzystywane najczęściej, to przestrzenie zamknięte. Charakteryzują się one ograniczoną możliwością wyjścia lub wejścia do środka oraz słabą wentylacją (lub jej całkowitym brakiem), co sprawia, że niebezpieczne gazy mogą z łatwością zgromadzić się wewnątrz, zagrażając tym samym osobom tam przebywającym.

Przykłady zamkniętych przestrzeni zależą głównie od tego, o jakiej branży mówimy. Mogą to być bowiem wszelkiego rodzaju szyby, rowy, kanały ściekowe, kotły, rurociągi, studzienki lub kontenery.

Wojsko

Stałe kontrolowanie poziomu szkodliwych gazów konieczne jest także w wojsku, z uwagi na ogromne ilości benzyny i innych paliw, którymi zasilane są wszelkiego rodzaju pojazdy. Przenośne detektory gazu przydatne są szczególnie przy czyszczeniu zbiorników, w których magazynowane jest paliwo lub kontrolowaniu jego poziomu.

Detektory używane są także w czasie transportu paliwa lub innych prac, gdzie pracownicy przebywają w bliskim kontakcie z tą substancją.

Dodatkowo osobiste wykrywacze gazu stosowane są także na pokładach łodzi podwodnych, gdzie z oczywistych powodów nie ma możliwości łatwego i szybkiego “wywietrzenia” skażonego pomieszczenia.

Dlatego odpowiednio wczesne wykrycie szkodliwej substancji w powietrzu może zdecydować o życiu lub śmierci załogi.

Straż pożarna i inne jednostki szybkiego reagowania

Urządzenia osobiste, służące do wykrywania niebezpiecznych gazów, mogą być wykorzystywane z powodzeniem również przez jednostki ratownicze, które biorą udział wypadkach. Do sytuacji takich może dojść w wielu różnych miejscach, zatem jednostki straży pożarnej mogą mierzyć się z substancjami niebezpiecznymi na drogach, autostradach czy w zakładach przemysłowych.

Z uwagi na to, że w wymienionych wcześniej przykładach, ratownicy mogą mieć do czynienia z wieloma rodzajami szkodliwych gazów, zalecane jest wykorzystanie mierników wielogazowych, które są w stanie wykryć obecność w atmosferze więcej niż jednej niebezpiecznej substancji. Na rynku dostępne są urządzenia, które są w stanie wykryć obecność nawet 6 różnych substancji gazowych.

2020-04-27T09:52:59+02:0019 listopada, 2018|Categories: Blog|